RENÉ PASCAL

 

Biel w Mediolanie

René zapytany czym jest sztuka, powiedział: Jeśli nikt mnie nie pyta, to wiem. Gdy chcę wyjaśnić, tym którzy mnie pytają, już tego nie wiem.

W pobliżu Milano Centrale znajduje się pracownia mediolańskiej artystki Angeli Marii Capozzi, miejsce to jest również przestrzenią do prezentacji twórczości zaprzyjaźnionych artystów. Zapraszam do obejrzenia fotoreportażu z wernisażu.

W słowie wstępnym kurator wystawy Jusep Torres Campalans, napisał: Biel jest rzeczywistą utopią René. Pomalować na biało, wybielić, wymazać biel jednym ruchem ręki, napisać „bianco” na kartce białego papieru lub na błękicie nieba. Biały kolor jest bodźcem i energią, która umożliwia René artystyczne gesty: podczas rwania, cięcia, wklejania, nakładania poszczególnych elementów obrazu w swoich małych poetyckich obiektach. Obrazy zapowiadają pokazanie przebiegu twórczego procesu, którego finałowym efektem jest biel. Bianco. Biel, której nigdy nie można osiągnąć naprawdę, ponieważ już w punkcie wyjścia zawiera wszystkie możliwości. Nie jest możliwe pokazanie absolutnej czystości bieli. Prace René są niekończącą się deklinacją tej tajemniczej idei, która równocześnie obejmuje temat i zawiera się w nim. Patrząc, pozostajemy pod wrażeniem... bez tchu.

Artystyczne wędrówki René Pascala koncentrują się wokół poszukiwania pomostu łączącego abstrakcję, (zabarwioną pierwiastkiem sztuki konceptualnej) z fotografią. Budując prace posługuje się różnorodnymi materiałami i technikami wyrazu, mamy: papier, płótno, collage, druk, gest malarski, gotowe elementy, teksty, stare fotografie. Pomimo że stosowane materiały są niekiedy bardzo przypadkowe i różnej jakości, uzyskany efekt zawsze jest pełen najwyższej estetyki i wysokiej klasy artystycznej. Łącznikiem poszczególnych elementów w pracach jest biel, wyrażona bezpośrednio farbą, zaznaczona wydrapaniem w zdjęciu, zaakcentowana słowem lub jego brakiem, jedynie przeczuciem. Prace są kameralne, monochromatyczne, wymagają skupienia odbiorcy. Ofiarują nam w zamian za chwilę uwagi swój piękny świat, pełen humoru, wspomnień, intelektualnego żartu, głęboko zakorzeniony w włoskiej kulturze i historii. W swoim wyrazie są niewielkimi poetyckimi opowieściami z filozoficznym przesłaniem. Jak napisał Jusep Torres Campalans, to poetyckie obiekty, które zapierają dech.

René Pascal – rocznik 48. Urodził się w Lyon we Francji. Artysta niezależny. Prowadzi autonomiczną galerię Piscinacomunale Spaziodarteincopisteria. Na stronach sZAFy gościł już dwukrotnie. W marcu 2015 roku prezentowaliśmy jego obrazy, a w czerwcu 2016 pokazaliśmy fotoreportaż z otwarcia wystawy w Galerii M we Wrocławiu.

Mirek Antoniewicz, 2017


René Pascal Wystawa
Space 22, Mediolan, Lombardia
Wernisaż 12 maja 2017 roku, 
kurator: Jusep Torres Campalans

sZAFa 53, marzec 2015 
sZAFa 58, czerwiec 2016

 

© sZAFa 2017
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone i prawnie chronione. Przedruk materiałów w części lub całości możliwy tylko i wyłącznie za zgodą autora.