|

 

WIOLETTA LEŚKÓW-CYRULIK Przez rok publikująca na łamach „sZAFy” pod pseudonimem Wiola Maj. Absolwentka filologii polskiej oraz bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od osiemnastu lat polonistka, instruktorka teatrów dziecięcych, koordynatorka kampanii Cała Polska czyta dzieciom, redaktorka. Mama trójki dzieci i wielbicielka prozy Jarosława Iwaszkiewicza, a także miłośniczka niespiesznego i uważnego spoglądania na życie. Autorka bloga My Slow Nice Life. W lutym 2016 r. nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się jej powieść Sezon zamkniętych serc.
Foto: Edyta Kurłowicz

 
 
 

Nieistnienie
 

Któregoś dnia postanowił unicestwić świat. Niepostrzeżenie. I nie zauważyłaby tego wcale, gdyby nie przypadek. Wbrew pozorom do unicestwienia świata nie potrzeba broni masowego rażenia, żadnych atomów, bomby wodorowej, niczego. Wystarczy w ciszy, dzień po dniu, demontować fundament. Był w tym bardzo wytrwały. Okazało się, że najskuteczniejszym sposobem anihilacji jest staranne pielęgnowanie fasady.

Zobaczyła małą szczelinę. Po bliższym przyjrzeniu się dotarło do niej, że szczelina to wyrwa, a jeszcze później, że miejsce, w które się wpatruje, tak naprawdę w ogóle nie istnieje. Wtedy zdała sobie sprawę, że od dawna znajduje się w próżni.

Stan nieważkości okazał się gorszy niż cokolwiek, próżnia czymś zupełnie innym od znajomego poczucia pustki, a świat zniknął.

Gdyby chodziło o doświadczenie braku, który pojawia się po amputacji, mogłaby przynajmniej odczuwać ból fantomowy, opłakiwać utratę lub też nigdy się z nią nie pogodzić. Funkcję odjętej części świata przejęłyby wkrótce inne członki i być może potrafiłaby kiedyś zacząć od nowa. Istnienie w próżni okazało się nieistnieniem. Oznaczało brak możliwości dotknięcia czegokolwiek wokół. Brak teraźniejszości i coś jeszcze gorszego – brak przeszłości. Bycie w świecie unieważnionym.

Niemożność odczuwania bólu śmiertelnie boli. Stanowi o nieistnieniu.

 

© sZAFa 2017
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone i prawnie chronione. Przedruk materiałów w części lub całości możliwy tylko i wyłącznie za zgodą autora.