SŁAWOMIR HORNIK – rocznik 86. Urodzony w Limanowej. Absolwent kulturoznawstwa na WSF-P Ignatianum w Krakowie. Publikacje w „Akancie”, „Pro Arte”, „sZAFie” ostatnio związany z internetowym portalem Fabrica Librorum. Mieszka w Krakowie.

Foto: z prywatnego archiwum autora.

 

 

Zapamiętaj: jestem jedyny. (T. Majeran, Lekcja 1)


LEKCJA 1

Kto ty jesteś?
Kotek mały.
Jaki znak twój?
Lew.


(T. Majeran, Koty. Podręcznik użytkownika)

1.

Najpiękniejszy. Najładniejszy. Najlepiej wypielęgnowany. Żaden inny nie jest lepiej wyczesany. Żaden inny nie jest lepiej nakarmiony. Żaden inny nie dostaje lepszej karmy, ani zestawu zabawek, ani pieszczot, ani myszek, ani drapaka, ani karmy suchej i mokrej. Żaden częściej nie widzi świata przez szybę ani nie wychodzi na balkon. Żaden inny nie widzi się częściej z tą z naprzeciwka – rudą, ale rudością najpiękniejszą z najpiękniejszych. Najczystszą. Wręcz diamentową. Szary, czarny? Żaden tak nie ma, żaden. Powtarzam to wam ja, z uporem maniaka, arystokrata tego domu. Kłaczki? Wyjmie mi ten, który przynosi rybkę, ta od mleka (suka) brzydzi się wkładać mi rękę do gardła. Ta mała czarna mogłaby rzadziej mówić do mnie: Kuleczko. Bo to ona jest gruba i wkłada w swoją gardziel cztery Snickersy. Dziennie. Codziennie. Gargantua jedna. Ja wam to mówię. Ten mały znowuż – o nim nie pamiętam, gapi się ciągle w telewizor i gra w grę, jakby dzień w dzień był Sylwester. Dureń.

2.

Mówię wam to ja.
Duma? Prycham na nią.
Megalomania? Nie wiem, nie znam.
Pieszczota? Lubię.
Mokra karma? Ujdzie.
Sucha? W dupę ją sobie wsadź. I sama jesteś na diecie.
Sen? Koi mnie.
To wszystko?
Mówiłem wam to ja.

3.

I zapamiętaj: jestem jedyny. I niepowtarzalny. I. I w ogóle.

4.

Ja. Kot.

 

© sZAFa 2017
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone i prawnie chronione. Przedruk materiałów w części lub całości możliwy tylko i wyłącznie za zgodą autora.